Kiedy zatonął prom Heweliusz? Historia tragicznego wypadku na morzu

prom heweliusz kiedy zatonął

W kręgach żeglarstwa i rybołówstwa na Bałtyku nadal żywa jest pamięć o tragicznym wypadku, jaki miał miejsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Prom Heweliusz, który regularnie kursował między Polską a Szwecją, zatonął w trakcie jednego z rejsów, wraz ze wszystkimi pasażerami i załogą na pokładzie. Przyczyny katastrofy do dziś pozostają przedmiotem spekulacji i badań, a historia ta jest przede wszystkim przestrogą dla wszystkich, którzy podejmują się żeglugi na trudnej i nieprzewidywalnej wodzie Bałtyku.

Przed tragicznym wypadkiem – historia promu Heweliusz

Prom Heweliusz zatonął 14 września 1993 roku na Morzu Bałtyckim. Statek, którym zarządzał kapitan Michał Guzikowski, przewoził łącznie 105 osób, w tym 80 pasażerów i 25 członków załogi. W momencie wypadku prom znajdował się około 35 km od końca mierzei helskiej, na linii z Gdańska do Karlskrony w Szwecji. Przyczyną katastrofy była awaria systemu stabilizacji, która spowodowała przechył jednego z burt statku. W ciągu kilku minut prom przewrócił się i zatonął, w wyniku czego zginęło 55 osób, a 49 zostało uratowanych. To jedna z największych katastrof promowych w historii Polski.

Przebieg zdarzeń – moment, w którym zatonął prom Heweliusz

Po godzinie 20:00, 14 kwietnia 1993 roku, prom Heweliusz wypłynął z portu w Ystad w Szwecji i skierował się na zachód w stronę Świnoujścia w Polsce. Niestety, około godziny 2:00 nad ranem, około 20 mil od wybrzeża niemieckiego, prom zaczął nabierać wody. Załoga podjęła desperackie próby ratowania jednostki, ale niestety na skutek niesprzyjających warunków pogodowych i sztormu, prom zatonął około godziny 6:00 rano. W wyniku tej tragedii zginęło 55 osób, a tylko 13 cudem udało się uratować.

Reakcja służb ratowniczych – jak wyglądały akcje ratunkowe?

Po otrzymaniu sygnału o zatonięciu promu Heweliusz, służby ratownicze natychmiast przystąpiły do akcji. W akcji ratunkowej uczestniczyły m.in. śmigłowce i łodzie ratownicze. Pierwsze jednostki ratunkowe dotarły na miejsce zdarzenia około godziny 23:00. W ciągu kilku godzin udało się uratować 27 osób, a 19 osób niestety zginęło. W akcji ratunkowej brały udział służby ratownicze z Polski i Niemiec. Akcja była stosunkowo skuteczna, biorąc pod uwagę trudne warunki pogodowe i szybkość, z jaką zatonął prom.

Konsekwencje wypadku – strata materialna i ludzka

Po zatopieniu promu Heweliusz w dniu 14 września 1993 roku, straty materialne i ludzkie były ogromne. W wyniku wypadku zginęło 55 osób, a 21 uznano za zaginione. Wśród ofiar byli pasażerowie i pracownicy promu, którzy stracili swoje życie w tragicznych okolicznościach. Wiele rodzin doznało niepowetowanych strat, a rany emocjonalne do dziś pozostają. Straty materialne oszacowano na ponad 100 milionów złotych. Wypadek miał także wpływ na rozwój transportu morskiego w Polsce, a jego konsekwencje odczuwane są do dzisiaj.

Dziedzictwo po promie Heweliusz – co pozostało po tragedii?

Po zatonięciu promu Heweliusz na Morzu Bałtyckim w dniu 14 września 1993 roku, zginęło 55 osób. Jednakże, tragedia ta pozostawiła wiele dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Oto najważniejsze pozostałości po tym wydarzeniu:

  • Wiele rodzin ofiar utworzyło fundacje i stowarzyszenia, które pomagają innym w podobnych sytuacjach oraz organizują wydarzenia upamiętniające zmarłych.
  • Po tragedii przeprowadzono szereg działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, w tym zmiany w przepisach dotyczących kontroli statków i szkolenia załóg.
  • Wiele instytucji i organizacji, w tym Muzeum Morskiego w Gdańsku, posiada pamiątki i eksponaty związane z promem Heweliusz, które przypominają o tej tragedii.

Mimo upływu lat, tragedia ta wciąż pozostaje w pamięci wielu ludzi i przypomina o ważności bezpieczeństwa na morzu.

Prom heweliusz kiedy zatonął – FAQ

Kiedy i dlaczego zatonął prom Heweliusz?

Prom Heweliusz zatonął 14 sierpnia 1993 roku na rzece Wisła w wyniku kolizji z barką podczas burzy.

Jakie okoliczności doprowadziły do zatonięcia promu Heweliusz?

Prom Heweliusz zatonął na skutek awarii kadłuba, która nastąpiła podczas burzy na Morzu Bałtyckim.

Jakie konsekwencje miało zatonięcie promu Heweliusz?

Zatonięcie promu Heweliusz spowodowało śmierć 55 osób oraz wywołało wiele kontrowersji wokół bezpieczeństwa żeglugi na polskich wodach.

Kiedy zatonął prom Heweliusz? Historia tragicznego wypadku na morzu
Przewiń na górę