Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować?

Pierwszy-lot-samolotem

Pierwsza podróż samolotem jest stresująca dla większości osób, jednak stres można zmniejszyć poprzez odpowiednie przygotowanie się do lotu. Im więcej wie się o przebiegu odprawy i o pozostałych procedurach na terenie terminala, tym większy spokój się odczuwa. Stosowanie się do kilku sprawdzonych porad sprawia, że pierwszy lot upływa w przyjemnej atmosferze. Jeśli planujesz po raz pierwszy lecieć samolotem, sprawdź, jak przygotować się do lotu, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Zaplanowanie transportu na lotnisko

W zależności od warunków ustalonych przez wybranego przewoźnika i rodzaju przewożonego bagażu na lotnisku należy pojawić się nie później niż na 2-3 godziny lub kilkadziesiąt minut przed odlotem. Aby uniknąć spóźnienia, warto wcześniej sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy parking – z pomocą serwisu Parkos można to zrobić w kilka minut. Z parkingu do portu lotniczego można dotrzeć pieszo, ale najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z darmowego transportu udostępnianego przez parking. Warto także dodać, że niektóre parkingi oferują usługę odstawienia pojazdu na miejsce przez dedykowanego pracownika, a następnie podstawienia go bezpośrednio pod terminal po przylocie właściciela.

Pierwszy lot samolotem

Jeśli chodzi o bezpłatny parking lotnisko udostępnia możliwość parkowania pod terminalem jedynie na czas wysadzania lub wsiadania pasażerów, czyli na kilkanaście minut. Dłuższy postój kosztuje sporo, a tańsze parkingi dla pozostawiających samochodu na kilka dni znajdują się w większej odległości. 

Odprawa online lub na lotnisku – co trzeba o niej wiedzieć?

Linie lotnicze umożliwiają dokonanie odprawy online lub osobiście na lotnisku. W zależności od rodzaju zabieranego bagażu, typu biletu i regulaminu danej linii lotniczej odprawa odbywa się bezpłatnie w obu przypadkach bądź wyłącznie w przypadku odprawy online. System odprawy online uruchamia się zwykle na dobę przed planowaną godziną odlotu i działa do około 30 minut przed startem samolotu. Z odprawy online mogą skorzystać przede wszystkim pasażerowie, którzy zabierają na pokład jedynie bagaż podręczny. W przypadku odprawy na lotnisku jej koszty mogą sięgać kilkudziesięciu euro. Loty z bagażem rejestrowanym najczęściej wiążą się z koniecznością stawienia się w punkcie odprawy na 2 godziny przed odlotem, by obsługa miała czas na załadowanie walizki do luku.

Prawidłowo zapakowany bagaż podręczny

Wszystkie linie lotnicze stosują pewne nakazy i zakazy dotyczące przedmiotów przewożonych w bagażu podręcznym. Warto się z nimi zapoznać, by uniknąć konieczności wyrzucania rzeczy osobistych  i problemów z przejściem przez odprawę.

Prawidłowo zapakowany bagaż podręczny

Na większości lotnisk na świecie w bagażu podręcznym powinny znajdować się wszelkie urządzenia elektroniczne z bateriami litowo-jonowymi, a płyny i żywność powinny być zapakowane do woreczka strunowego. Wszelkie płyny powinny być z kolei w pojemnikach nie większych niż 100 ml. Leki w bagażu podręcznym są dozwolone pod warunkiem, że ich ilość i rodzaj wskazują na przeznaczenie do wyłącznego użytku przez danego pasażera. Pakując bagaż podręczny zgodnie z tymi zasadami, unika się wielu nieprzyjemności.

Jak ograniczyć negatywne samopoczucie fizyczne w czasie lotu?

Zmiany ciśnienia, turbulencje i inne zjawiska w czasie lotu samolotem u części pasażerów powodują silne mdłości. Można sobie z nimi poradzić, przyjmując przed podróżą Aviomarin lub podobny lek. Dzięki niemu łagodzi się skutki choroby lokomocyjnej i ogranicza się ryzyko wystąpienia wymiotów. Pasażerowie, którzy często cierpią z powodu zatykania uszu, powinni zapakować do bagażu podręcznego gumę do żucia. Przełykanie śliny w czasie żucia pomaga odetkać uszy i pozbyć się uciążliwego dyskomfortu w trakcie startu oraz lądowania.

Materiał zewnętrzny

Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować?
Przewiń na górę