Szymon na wyspie Reunion

mapa szymon

Szymon Kuczyński rankiem 17 listopada 2015 wpłynął do mariny w Saint Pierre na wyspie Reunion (terytorium zamorskie Francji). Atlantic Puffin przez 4 tygodnie pokonał odcinek od Wyspy Bożego Narodzenia prawie nie nawiązując kontaktu z lądem. Powodem “ciszy w eterze” jest awaria telefonu satelitarnego, która ujawniła się po opuszczeniu Australii. Z tego powodu miesiąc temu Szymon wpłynął na Wyspę Bożego Narodzenia. Mimo szybkiej interwencji zespołu brzegowego i wysłania telefonu zastępczego niestety nie dotarł on na czas. Szymon podjął decyzję, że ze względu na rozpoczynający się sezon huraganów na Oceanie Indyjskim musi ruszać w dalszą drogę.

Rysunek1

Jedyna informacja o położeniu Maxusa 22 dotarła do Polski kilka dni temu kiedy jacht znalazł się w pobliżu wyspy Rodriqez i udało się wysłać wiadomość SMS. Szymon podsumował przepłynięty dystans – średnie dobowe przebiegi wyniosły 117 mil.

– Udało mi się utrzymać przyzwoitą prędkość – powiedział dziś w rozmowie Szymon – najgorszy były ostatnie dni bo trafiłem w obszar słabych i zmiennych wiatrów. Gdyby nie to przypłynąłbym o dobę wcześniej. Na Puffinie widać już ślady zmęczenia. Pojawiają się drobne awarie. W sumie się nie dziwię, bo na logu jest już tyle mil ile robi standardowy jacht pływający sezonowo po Bałtyku w kilka lat. W tym etapie zacząłem mieć problemy z akumulatorem, bardzo słabo się ładuje. Mam nadzieję, że porządne ładowanie z sieci na ladzie mu pomoże. Jakby co mam jeszcze drugi awaryjny akumulator – najwyżej podmienię i ograniczę oglądanie filmów na oceanie.

Szymon ostatnią noc zdecydował się spędzić na morzu. Do brzegu Reunionu dotarł wieczorem przez co do portu musiałby wpływać nocą. Ponieważ większość boi toru podejściowego było nieoświetlonych, a mapy i locje mówiły o skalistych wypłyceniach Atlantic Puffin zrobił zwrot i skierował się w morze, by przeczekać do świtu. Za dnia okazało się, że była to bardzo dobra decyzja. – Na wejściu było sporo skał nieoznaczonych. Po prostu było je widać z wody, więc zrobiłem slalom i wpłynąłem do mariny.”

Atlantic Puffin zatrzymał się na wyspie tylko na kilka dni aby skontrolować akumulator i sprawdzić prognozy pogody. Przy okazji przekaże swoje zapiski z drogi z minionego etapu, które już niedługo ukażą się na stronie rejsu www.zewoceanu.pl

Category: Hot News, Spis treści

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates