Sea horse gwoździa wart
Autorzy: Stefan Ekner, Krzysztof Kozerski
Podczas targów Wiatr i Woda 2003 wręczono tradycyjną nagrodę Gwóźdź Targów im . Jerzego Fijki za najlepszy produkt prezentowany podczas trzydniowej imprezy. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie przypadło w udziale nowej konstrukcji Andrzeja Skrzata, jachtowi Sea horse 25. Jury wyróżniło producenta jachtu, stocznię Sea Horse Yachting z Bud Barcząckich koło Mińska Mazowieckiego za “znalezienie złotego środka między marzeniami a realnymi możliwościami”.
Sea horse 25 to bardzo ciekawa jednostka zbudowana z laminatów p-s o długości całkowitej 7,40 m i szerokości całkowitej 2,55 m, którą zaprojektowano w dwóch odmianach: żaglowej i motorowej. Jest to jacht dla 5-osobowej złogi, która ceni sobie komfort, wygodę i spokojne żeglowanie. Wyposażenie standardowe: instalacja wodna i elektryczna, kuchenka ze zlewem, zabudowa wnętrza w mahoniu lub dębie, wykładziny, tapicerka oraz dywaniki.
Wersję żaglową napędza grot o powierzchni 16,2 m2 i fok stawiany na sztywnym sztagu z rolerem o powierzchni 8,2 m2. Do wyboru mamy wersję balastowo-mieczową lub klasycznego kilera z niezbyt smukłą profilowaną płetwą, zapewniającą dobrą stateczność kursową. W wersji motorowej przewidziano silnik stacjonarny o mocy 11-16 KM lub zainstalowany w studzience silnik przyczepny (8-15 KM). Inna, szersza płetwa sterowa chroniona jest ostrogą połączoną z niewielkim skegiem osłaniającym silnik. To wszystko sprawia, że ten zgrabny jachcik motorowy może okazać się idealny do nieśpiesznego podróżowania kanałami – coraz popularniejszego spędzania czasu na wodzie, zwłaszcza w Europie Zachodniej, gdzie sieć dróg wodnych jest znacznie lepiej rozbudowana niż u nas.
Oko przyciąga, jak zwykle bardzo interesująca u Skrzata, sylwetka jachtu. Kadłub o tradycyjnym rysunku z prostym dziobem o umiarkowanym nawisie oraz zgrabnej pawęży, efektownie podkreślonej jarzmem steru o kształcie nawiązującym do dawnych rozwiązań, pozostaje w harmonii z wysoką, nieco futurystyczną w formie nadbudówką typu “motosailer”. Zwraca uwagę jej przeszklenie, dzięki czemu wnętrze jachtu pozostaje widne, co potęguje wrażenie jego przestronności.
długość 7,40 m
szerokość 2,55 m
zanurzenie 1,23 (0,55) m
wyporność 2100 kg
pow. żagli 24,4 m2
fot. Krzysztof Chojnacki
Category: Spis treści, Technika
Komentarze (0)
Trackback URL | Comments RSS Feed
Brak komentarzy.