Samotny rejs Stanisława Tułnowskiego to apel:..

… “Zarejestruj się w bazie dawców szpiku kostnego”

Kapitan Stanisław Tułnowski zakończył właśnie pierwszy etap swojego samotnego rejsu, który polegał na opłynięciu polskiego wybrzeża basenu morza Bałtyckiego. Drugi etap wyprawy, to opłynięcia wybrzeży Litwy, Rosji, Estonii, Łotwy, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec w 2013 roku.

Stanisław Tułnowski, jednoręki żeglarz z Białogardu obrał sobie za cel opłynięcie basenu Morza Bałtyckiego. Na jego zrealizowanie przeznaczył dwa najbliższe lata. Całej wyprawie przyświeca idea zwrócenia uwagi na problem zachorowań na białaczkę w Polsce. Kapitan zachęca ludzi do rejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego.

–  Aby zostać wpisanym na listę potencjalnych dawców należy oddać 10 ml swojej krwi. To naprawdę niewielka ilość, a dla osoby chorej na białaczkę może być to szansa na życie – informuje kapitan.

***

Michał Wudziński to normalny nastolatek, mieszkający w Białogardzie. Ma przyjaciół, chodzi do szkoły. Ma także głowę pełną pomysłów i marzeń. Pewnego dnia wykryto u niego białaczkę. Michał dzięki pomocy i zaangażowaniu innych osób ma już dawcę. Jednak dla wielu osób w naszym kraju taka diagnoza wciąż brzmi jak wyrok. Tylko co osiemdziesiąty biorca jest ratowany, reszta czeka być może i na Ciebie. W Polsce co roku stwierdza się 10 000 zachorowań na białaczkę.

– Dlatego też w roku 2013 będę odwiedzał porty w Rosji, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Szwecji, Danii i w Niemczech. Moim celem będzie uświadomienie ludziom, że każdy z nas może zostać dawcą szpiku kostnego. Wystarczy oddać jedynie 10 ml krwi. Ostatni etap mojej wyprawy przypada na rok 2014, wówczas odwiedzę zatoki: Ryską, Fińską i Botnicką. – mówi Tułnowski.

***

Każdy z nas może zostać dawcą szpiku. Wystarczy odwiedzić regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w swoim mieście.

 

 

 

Category: Hot News

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates