Ptysio

Autor: Stefan Workert

Ptysio to niewielka łódeczka plażowa składana na pół. Dzięki temu po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, a ciągnięta na przyczepie za samochodem może pełnić funkcję pojemnego bagażnika na sprzęt turystyczny. Obie połówki są niezależnie od siebie komorami wypornościowymi, dzięki czemu łódź jest bardzo bezpieczna. Nie tonie po wywrotce, daje się odwrócić siłami załogi na wodzie, nawet w wypadku przebicia poszycia jednej z połówek zachowuje pływalność.

Do napędu łodzi można wykorzystywać żagiel, mały silnik przyczepny lub wiosła. Asymetryczne mocowanie silnika – na pawęży po lewej stronie – zapewnia dogodne warunki jego pracy oraz możliwość jednoczesnego używania steru. Ponadto pozwala siedzieć w osi symetrii kadłuba, co nie powoduje przegłębienia na jedną z burt. We wnętrzu można wygodnie siedzieć. Prosty i trwały osprzęt oraz kadłub z tworzyw sztucznych nie wymagają wiele prac konserwacyjnych.

Ptysio przeznaczony jest do pływania po małych rzekach i jeziorach w pobliżu plaży. Łódka może być przydatna dla wędkarzy, a także dla wszystkich wodniaków mających ochotę popływać np. po górskich akwenach, do których można dojechać tylko wąskimi i krętymi drogami.

dane techniczne:

długość 4,0 m
szerokość 1,45 m
zanurzenie 0,12/0,68 m
pow. żagla 7 m2
masa ok. 80 kg
załoga max. 4 osoby

konstruktor Stefan Workert

rys. Stefan Workert

Tags: Stefan Workert, jacht

Category: Spis treści, Technika

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates