łódki ze starych gazet

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku Europa uporała się już właściwie z odbudową zniszczeń wojennych. Ludziom przybyło wolnego czasu, a zachodnie społeczeństwa stawały się coraz bogatsze. Zaowocowało to rozwojem wielu dziedzin, między innymi żeglarstwa. Inaczej niż obecnie, zainteresowanie dotyczyło głównie małych, zwykle bezkabinowych łodzi, które budowane były na masową skalę przez samych żeglarzy. To wtedy zaprojektowano łódki, których klasowe flotylle liczono potem w dziesiątkach tysięcy i wtedy to działali legendarni konstruktorzy, tacy jak Jack Holt, czy Uffa Fox. Amatorską budowę łodzi chętnie wspierały czasopisma o popularno technicznym charakterze, a nawet gazety codzienne. W ten sposób Daily Mirror wylansował łódkę Mirror Dinghy z charakterystycznymi czerwonymi żaglami, nawiązującymi kolorem do nagłówka gazety.

Pomimo, że od tamtych czasów upłynęło już prawie pół wieku, czasopisma z zamieszczanymi w nich kompletnymi dokumentacjami do budowy łodzi przetrwały oczywiście do dzisiaj. Nie bardzo wiem, jak cała sprawa wygląda w kontekście ochrony praw autorskich, ale istnieją obecnie internetowe witryny, gdzie zeskanowane kopie planów łodzi dostępne są za symboliczną opłatą lub całkiem bezpłatnie. Jedną z nich jest Svenson’s Free Boat Plans, z której zaczerpnięto zamieszczone tu ilustracje. Są tam kabinowe i bezkabinowe motorówki, wiosłówki, kanu, żaglowe mieczówki i katamarany. Jest także dziwaczny, żółwiokształtny rower wodny i osobliwe pływadełka dla dzieci. Witryna jest amerykańska, ale projekty tam zebrane są zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z Europy.

Czy dzisiaj ktoś buduje łodzie według dokumentacji z tamtych lat? Pewnie raczej nie, bo choć zaprojektowane starannie i ze szlachetnego budulca, są trudne i czasochłonne w realizacji. Mocno także odbiegają od współczesnej estetyki jachtowej, także tej odnoszącej się do konstrukcji drewnianych. Warto jednak oglądać te stare dokumentacje, by docenić ręcznie wykonywane i perfekcyjnie skomponowane rysunki, gdzie każdy wolny skrawek wypełnia jakiś szczegół, oraz by czerpać zapomnianą już dzisiaj i odkrywaną od nowa wiedzę o szkutniczym rzemiośle. Wiedzę, która przetworzona i odniesiona do obecnych realiów projektowania i budowy drewnianych łodzi, może okazać się bardzo cenna.

Tags: budowa jachtu, jacht śródlądowy, jachty drewniane, jachty z drewna, katamaran

Category: Spis treści, Technika

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates