ŁÓDKA BOLS raz jeszcze

Autor: Krzysztof Kozerski

Budowę nowoczesnych jachtów regatowych poprzedzają setki, jeśli nie tysiące godzin projektów, obliczeń, etc. Pracują nad nimi najlepsze na świecie zespoły projektowe złożone m. in. ze specjalistów od hydro- i aerodynamiki, materiałoznawstwa, wytrzymałości materiałów oraz technologii. Wszyscy oni dysponują supernowoczesnym zapleczem technicznym i obliczeniowym, a wszystko po to, aby z nowego jachtu wycisnąć jak największą prędkość.

Zanim jednak budowniczowie przystąpią do budowy jednostki, jej model w skali 1:10 poddawany jest badaniom w basenie doświadczalnym, czyli tzw. „tank testom”. Takie testy przeprowadza się po to, aby potwierdzić słuszność założeń konstrukcyjnych i obliczeń oraz usunąć ewentualne błędy. Dane z czujników zainstalowanych na modelu badanym podczas takiego „tank testu” przekazywane są do komputera, który je analizuje… Zobaczcie zresztą sami, jak przeprowadzone były badania modelu jachtu klasy Super Maxi.

ŁÓDKĘ BOLS  i szczegółowo przedstawiliśmy w artykule „Godny następca”, do którego dołączone jest nagranie wypowiedzi Aliny Kukli – menedżera budowy jachtu.

Materiały filmowe dzięki uprzejmości Bols Sports & Travel.

Tags: jacht, jacht regatowy, regaty, regaty oceaniczne, Łódka Bols

Category: Spis treści, Na wiatr, Technika

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates