Jezioro Drawsko część 1

Od Zbigniewa Klimczaka – autora przewodnika „Polska dla żeglarzy” – otrzymaliśmy cykl artykułów… Zamiast wstępu, kilka słów od autora: „(…) Przewodnik ten nie do wszystkich dociera. Za zgodą Wydawnictwa „Bezdroża” przesyłam skróconą wersję książki, ale bardziej zainteresowanych odsyłam do oryginału. Naprawdę Polska nie składa się tylko z Wielkich Jezior Mazurskich. Przewodnik można zamówić pod adresem www.bezdroza.com.pl.  Natychmiast informuję, iż moja umowa nie przewiduje honorarium od sprzedaży, po prostu ta książka warta jest tego, aby stała w naszej bibliotece.”

Powierzchnia Jeziora Drawsko wynosi 1872 ha. Dla tych, którzy żeglowanie lubią łączyć z poznawaniem okolicy, jej historii i zabytków, lubią odbywać też piesze wycieczki do ciekawych miejsc, jest to wymarzone miejsce na wypoczynek i rozrywkę. Jezioro to leży w Drawskim Parku Krajobrazowym, nad jego brzegami leży Czaplinek –  miasto, jak się dalej przekonamy o ciekawych losach. Atrakcją też jest Stare Drawsko, usytuowane w przesmyku o 120-metrowej szerokości pomiędzy dwoma jeziorami. A jeśli ktoś lubi miód to trafił właśnie do słynnej krainy drahimskiego miodu. Jezioro ma pięknie rozbudowaną linią brzegową, której długość wynosi 76 km. Liczne zatoki, długie półwyspy i cyple oraz 14 wysp pozwalają „bez nudzenia się” spędzić tu nawet dwa tygodnie. Uroku jezioru dodają również brzegi, które na wielu odcinkach mają charakter klifów o wysokości dochodzącej do 40 metrów ponad poziom lustra wody, w innych miejscach brzegi – o piaszczystym lub kamienistym dnie – są dostępne,. Jezioro powstało w wyniku działań lodowca. Oto informacja zawarta na stronie internetowej gminy:

“Po pierwszym rozbiorze Polski w Czaplinku stacjonował 8 Pułk Huzarów. Pewnej nocy, zapadł się z głuchym łoskotem w wodach jeziora Drawskiego, wojskowy plac ćwiczebny o powierzchni 1,5 ha. W wyniki osunięcia się gruntu, powstała nowa południowa część jeziora, gdzie głębokość dochodzi do 24 m metrów. Zjawisko to, tłumaczy się występowaniem podwodnych pieczar, wyżłobionych w skale kredowej, które wówczas zapadły się.”

Poczytajmy więc w jesienno-zimowy wieczór o tej krainie i zamiast na zatłoczone Mazury, wybierzmy się właśnie tam. Nie będziemy tej decyzji żałować. Przy okazji dziękuję gminie za zgodę na korzystanie z zasobów ich strony.

Najstarsze ślady osadnictwa, pochodzące sprzed 2500 lat, odkryto na wyspie Bielawia na jeziorze Drawsko i w Starym Drawsku – wskazują one na zamieszkiwanie tych terenów przez plemiona germańskich Gotów. Do Polski ziemie te przyłączył Mieszko I, a potem już historia kołem się toczyła. Jesienią 1286 książę wielkopolski Przemysław II, pretendent do polskiego tronu, sprowadził na ten teren rycerzy potężnego Zakonu Świątyni Jerozolimskiej, którzy zbudowali Świątynny Gród – Tempelborh (Tempelburg) obok istniejącej osady rybackiej Czaplinek. Około 1300 roku ziemia czaplinecka została włączona do rządzonej przez Askańczyków Brandenburgii, a potem do biskupstwa kamieńskiego. Czaplinek obchodzi Dzień Templariuszy 19 listopada na pamiątkę tego zdarzenia. W 1345 roku dobra Templariuszy przejęli Joannici sprzyjający brandenburskim margrabiom. Za te sympatie zostali przez Władyslawa Jagiełłę wypędzeni. To naprawdę ciekawe dzieje, wykraczające poza ramy tej publikacji, więc polecam www.czaplinek.pl. W wielkim skrócie można to określić jako typową, 150 – letnią wojnę pograniczną, po której przyszły rozbiory Polski i tereny te przypadły Prusom. Do Polski ziemia Drawska powróciła 3 marca 1945, kiedy to po przełamaniu Wału Pomorskiego wkroczyła tam I Armia WP.

Zabytki

Kościół pod wezwaniem Św. Trójcy to najstarsza budowla Czaplinka z przełomu XIV i XV wieku. W środku barokowy, drewniany, złocony ołtarz z XVIII wieku z klasycystyczną amboną z pierwszej połowy XIX w. Przy kościele możemy podziwiać drewnianą dzwonnicę kozłową z dzwonem odlanym w 1730 roku.

Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego z 1830 r z bardzo ciekawym wnętrzem i organami z 1862 r.

Kompleks staromiejski, w którym przewodnik każe nam się dopatrywać średniowiecznych założeń urbanistycznych tj. rynku z siecią ulic dookoła. Zabudowa pochodzi z końca XVIII i początków XIX wieku.

Stare Drawsko – wieś w przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Miłośnicy pięknych plenerów muszą wybrać się do Żerdna na wieżę widokową zbudowaną w pobliżu Spyczynej Góry. Po drodze koniecznie należy poznać historie Drahimia (obecnie Stare Drawsko) gdzie na przesmyku między jeziorem. Drawsko i Żerdno są ruiny zamku wzniesionego przez Joannitów około 1360 r.

Skoro mówimy o Starym Drawsku to należy wspomnieć, że przez ponad tysiąc lat, od VII aż do połowy XVIII wieku Drahim (tak brzmiała jego słowiańska nazwa ) pełnił rolę lokalnego ośrodka politycznego, administracyjnego i wojskowego, nadrzędną także wobec Czaplinka. Tu mieścił się gród słowiański, potem komandoria joannicka, polskie starostwo drahimskie i brandenburska domena, a kres świetności położyło spalenie zamku przez wojska rosyjskie w 1759 r. Wracając do teraźniejszości – obowiązkowym punktem pobytu w Starym Drawsku jest wizyta w którejś z restauracji, gdzie serwuje się wędzoną sielawę, węgorza, szczupaka..

Ważniejsze atrakcje turystyczne

Zamek Drahim

Przez kilkaset lat zamek był siedzibą polskich starostów drahimskich, a Czaplinek i Drahim były dwoma najdalej na północ wysuniętymi obszarami historycznej Wielkopolski, wciśniętymi między Nową Marchię, Księstwo Zachodniopomorskie i Zakon Krzyżacki. Dziś po zamku pozostały jedynie ruiny, o wyszczerbionych murach wysokich na 9 metrów, przywodzące na myśl chwile świetności… Możemy tam ujrzeć zarys lochu, w którym za czasów joannickich zlokalizowana była mennica, w której fałszowano pieniądze polskie, pomorskie brandenburskie i krzyżackie. Obecnie zamek jest własnością prywatną. Na zamku odbywają się turnieje rycerskie, biesiady, koncerty, tworzona jest ekspozycja średniowiecznych militariów.

Miód Drahimski

Pszczelarstwo było przez stulecia jednym z zajęć miejscowej ludności. W starostwie drahimskim i okolicy – jak podają źródła – “bartników było jedenastu, każdy z nich na rzecz Drahimia dawał pół kłody miodu na rok. Ponad dziewięćset pszczelich rodzin zbierało nektar z Puszczy Drawskiej.” Dzięki tradycji oraz niezwykłej czystości środowiska i wyjątkowej trosce o rodziny pszczele, miód ten jest najwyższej jakości. Wiosną i jesienią wyruszają wycieczki na edukacyjny szlak “Wypraw po złote runo”.

Głaz Tempelburg

Tempelburg – dawna nazwa Czaplinka – jest wyryta wraz z datą 1858 r. na największym pomniku przyrody nieożywionej. Głaz narzutowy z szarego granitu o obwodzie 19 m i wysokości 3,5 m ponad ziemię, znajduje się w pobliżu Cichorzecza.

Wyspa Bielawa

Położona jest w północnej części jeziora Drawsko, ok. 500 metrów w linii prostej od Starego Drawska. Wyspa zajmuje powierzchnię 79,5 ha i jest piątą co do wielkości wyspą śródlądową w Polsce. Dawniej wykorzystywana rolniczo (m.in. prowadzono na niej uprawę wikliny). Na wyspie tworzony jest Park Przyrodniczy, a poznanie jej umożliwia istniejąca ścieżka przyrodnicza. Podczas 1,5 godzinnego spaceru można poznać typową dla wysp jeziornych przyrodę. Wyspa ta to również atrakcyjne miejsce dla żeglarzy.

fot. archiwum autora

Tags: akweny, jeziora, rejs

Category: Spis treści, Na wiatr

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates