ISSA krzepnie

W maju tego roku zamieściłem w internecie materiał o ambitnych planach ISSA Poland, szczególnie w odniesieniu do przedstawienia całościowej koncepcji szkolenia żeglarskiego.

Do tego czasu ISSA szkoliła w zakresie podstawowym i był to poważny mankament, zwłaszcza na tle ciągłych eksperymentów w systemie szkolenia PZŻ. ISSA wreszcie przedstawiła całościową koncepcję dla adeptów uzyskiwania poszczególnych poziomów wiedzy i umiejętności. Na tle kociokwiku jaki wywołały kontrowersyjne zmiany „zdobywania” wyższych poziomów (patentów PZŻ) na podstawie zaświadczeń (oświadczeń) o odbytych rejsach, był to niewątpliwie jasny punkt na firmamencie polskiego szkolenia żeglarskiego. Symptomatyczny był fakt, że Chocimska poproszona o komentarz do tego ważnego wydarzenia przez jeden z znanych portali żeglarskich, komentarza zdecydowanie odmówiła.

Teraz, dzięki uprzejmości Tomka Lipskiego, otrzymałem dalsze informacje o tym, jak im „idzie” to wypływanie na szerokie wody. Z przyjemnością stwierdzam, że przedstawione w maju plany znalazły swoje konkretne odbicie w minionym właśnie sezonie żeglarskim. Zapoznając się z informacją Tomka Lipskiego czułem, jak po wielu latach suchych, miód spływa na udręczoną duszę starego szkoleniowca. Cokolwiek by się dalej wydarzyło, stwierdzam z całym przekonaniem, że w 2009 roku rozpoczęło się w polskim żeglarstwie wdrażanie nowoczesnego modelu edukacji żeglarskiej, o który to model tak wielu z nas walczyło. Bez ironii, ale z dużym żalem, odbieram fakt, że to nie Polski Związek Żeglarski jest tego wydarzenia sprawcą.

O czym więc donosi szef ISSA Poland?!

„W dniach od 13 do 24 października odbyła się pierwsza w Polsce sesja warsztatowo-szkoleniowa ISSA Poland. W trakcie tej sesji odbyły się:

• warsztaty dla trenerów ISSA Poland

• warsztaty dla starszych instruktorów ISSA Poland

• unifikacja instruktorów

• szkolenie na instruktora ISSA Poland oraz

• przygotowania i egzaminy na Yachtmastera RYA.

Na zaproszenie stowarzyszenia w zajęciach tych uczestniczyło dwóch z dwunastu trenerów RYA: Mike Dymond i Martin Clough. Eksperci z Wielkiej Brytanii spędzili z naszymi instruktorami wiele godzin dyskutując na przeróżne tematy, między innymi:

• filozofia i styl szkoleń żeglarskich

• system szkoleń ISSA Poland

• doświadczenia RYA

• dalszy rozwój ISSA Poland

• kryteria egzaminacyjne

Anglicy dzielili się z nami swoją wiedzą i bardzo bogatym doświadczeniem. Mimo, iż sztorm, który rozpętał się na Bałtyku na początku naszej sesji, spowodował, że więcej czasu spędziliśmy w sali wykładowej, a nie na jachtach, to doświadczenia wspólnych zajęć są nie do przeceniania.

Rozbudowując strukturę zaawansowanych stopni w naszym systemie korzystamy z doświadczeń i wzorów rozwiniętej organizacji żeglarskiej o wielu latach doświadczeń.

Wyłoniliśmy grupę trenerów oraz starszych instruktorów ISSA Poland. Trenerzy będą szkolić nowych instruktorów, będą przeprowadzać aktualizacje obecnych instruktorów oraz będą przyjmować egzaminy na wyższe stopnie.

Starsi instruktorzy mogą prowadzić specjalistyczne szkolenia teoretyczne ISSA.

Korzystając z faktu, że obaj nasi eksperci są egzaminatorami RYA, przy okazji warsztatów z naszymi instruktorami zorganizowaliśmy 8 egzaminów na Yachtmastera i Coastal Skippera RYA. Fakt ten zasługuje na szczególną uwagę, bo według naszej wiedzy pierwszy raz egzaminy na Yachtmastera RYA zostały zorganizowane w Polsce. Kandydaci pływali po Zatoce Gdańskiej i wykonywali szereg zadań praktycznych i teoretycznych (w tym zadania dotyczące pływów).

Instruktorzy wyselekcjonowani do grona trenerów oraz starszych instruktorów, to w większości przypadków osoby o bardzo dużym doświadczeniu szkoleniowym. Jednakże wszelkiego rodzaju wymiana doświadczeń (czy to z instruktorami z Polski, czy też z zagranicy) służy wzbogaceniu naszego warsztatu szkoleniowego.

Wyznaczony został już termin kolejnej sesji, wiosennej. Początek 7 kwietnia 2010. Co roku będą się odbywały dwie takie sesje: wiosną i jesienią.”

Zainteresowanych Tomek Lipski zaprasza na stronę www.issa.com.pl

Tags: patenty żeglarskie, uprawnienia żeglarskie

Category: Spis treści, Mesa

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates