indiański przyjaciel

| 14/01/2003 | 0 Komentarzy

John Clauss Voss urodził się w Niemczech (Schleswig-Holstein) około roku 1860 (nie jest znana dokładna data urodzenia). Na morze młody Voss trafił przez portowe miasto Hamburg. Po trzydziestu latach  pracy, już jako kapitan, Voss osiadł w Kanadzie. W roku 1897 – na jachcie KSORA – bierze udział w wyprawie po skarby ukryte przez korsarzy na Wyspie Kokosowej.  W roku 1901 kanadyjski dziennikarz Norman Luxton zaproponował Vossowi odbycie wokółziemskiej podróży na jachcie mniejszym niż SPRAY Slocuma. Po przebyciu trzech oceanów kapitan miał dostać 2500 dolarów i połowę honorarium za książkę opisującą tę niezwykłą eskapadę.

Łódź, którą zamierzali opłynąć świat, została znaleziona przez Vossa w indiańskiej wiosce na wybrzeżu wyspy Vancouver. Była to duża kanadyjka używana przez tubylców do transportu. Targu z właścicielem Voss dobił wspomagany przez butelkę żytniówki. W efekcie stał się właścicielem nie tylko łodzi. Stary Indianin zadowolony z transakcji dołożył Vossowi czaszkę swego ojca, który zbudował tę łódź przed pięćdziesięciu laty.

Kadłub wystrugany z jednego pnia (sic!) czerwonego cedru został wzmocniony dębowymi wręgami o grubości 2,5 cm. Były one przybite do poszycia ocynkowanymi gwoździami. Kolejną zmianą było podwyższenie burt o 17 cm. Po zapokładowaniu Voss zbudował kabinę o wymiarach 1,5 na 2,4 metra. Odpływowy kokpit otoczony został falochronem. W kokpicie zabudowano dwa zbiorniki na wodę z ocynkowanej blachy, o łącznej pojemności 400 litrów. Łódź otaklowano jako szkuner. Na trzech niskich masztach można było postawić prowadzonego na bomie sztafoka, gaflowego foka i takiegoż grota oraz bermudzkiego bezana. Wszystkie szoty prowadzone były do kokpitu. Masa ołowianego balastu zewnętrznego wynosiła 150 kilogramów, zaś balast wewnętrzny (także ołów) ważył około 500 kg; do tego jeszcze balast ruchomy – cztery worki piasku o masie 50 kg każdy. Jacht nazwany został TILIKUM, co w języku Indian znaczy przyjaciel.

Podróż rozpoczęła się w Victorii 21 maja 1901 roku. Kapitan Voss wszedł na pokładzie TILIKUM do Londynu 3 września 1904 i tu zakończył rejs. Jest drugim człowiekiem w historii, który przepłynął trzy oceany na małym jachcie.  W roku 1912 na jachcie SEA QUEEN Voss płynie wokół wysp japońskich. John Claus Voss zmarł 2 lutego 1922 roku nieopodal San Francisco. W ostatnich latach życia pracował jako motorniczy tramwaju (inne źródła podają, że był kierowcą autobusu).

dane techniczne:
długość po pokładzie 14,58 m
długość KLW 12,14 m
szerokość po pokładzie 1,67 m
szerokość KLW 1,36 m
zanurzenie 0,6 m
powierzchnia żagli 21 m2

rys. Stefan Ekner

Tags: John Voss, Sae Queen, Tilikum, jacht

Category: Spis treści, Technika

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates