Fiszer – Janmor 33

| 17/11/2002 | 0 Komentarzy

Autor: Stefan Ekner

Janmor 33 pośród innych jachtów wyróżnia się sylwetką i kształtem kadłuba. Inspiracją przy projektowaniu tej jednostki były konstrukcje Colina Archera oraz kutry rybackie Morza Północnego i Bałtyku. Dzięki temu jacht ten charakteryzuje duża dzielność morska i stateczność oraz pojemne wnętrze. Są to cechy idealnego jachtu do żeglugi turystycznej.

Mesa wyposażona w stół z miejscami do siedzenia, które po “aranżacji” stanowią dwa miejsca do spania, kambuz z pełnym wyposażeniem, kabina sanitarna z WC, umywalką i natryskiem, dwie oddzielne kabiny dwuosobowe – wszystkie pomieszczenia są przestronne i mają wysokość umożliwiającą stanie. Sterówka, z której można prowadzić jacht, a także obsługiwać żagle, pozwala podejmować gości na dinetce. Po jej rozłożeniu mogą na niej spać kolejne dwie osoby.

Na osprzęt żaglowy jachtu Janmor 33 składają się samohalsujący fok na rolerze oraz grot refowany i rolowany do masztu. Na lekkie wiatry przewidziano dodatkowo genuę. Wszystkie podstawowe liny służące do obsługi żagli są doprowadzone do sterówki.

Napęd pomocniczy jachtu to wysokoprężny silnik o mocy 20 KM, zasilany z dwóch zbiorników o łącznej pojemności 400 litrów. Janmor 33 w podstawowej wersji balastowo-mieczowej jest przeznaczony do żeglugi śródlądowo-przybrzeżnej, ale opracowana jest również wersja pełnomorska z głębokim kilem.

 

 

 

dane techniczne:

długość z bukszprytem 10,60 m

długość kadłuba 9,50 m

szerokość 3,60 m

zanurzenie 0,8 m

wyporność 6900 kg

liczba koi 6-8

silnik 20 KM

powierzchnie żagli:

grot 18 m2

fok 18 m2

genua 24 m2

 

Artykuł opracowano na podstawie materiałów firmy Janmor

fot. Krzysztof Chojnacki

Tags: Colin Archer, jacht, janmor

Category: Spis treści, Technika, Cała naprzód

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates