z Iławy do Krynicy Morskiej część 5
Czas płynie i dziś na Zalewie jest trochę, ale tylko trochę lepiej. Jest trochę więcej miejsc, choć nie wszędzie, i możemy się już wykąpać w ciepłej wodzie nie tylko w Krynicy Morskiej.
Najważniejszą informacją dla żeglarzy jest to, że znacznie zmniejszyła się ilość sieci na Zalewie. Nie da się już więcej wyżywić rodzin z tego fachu, co jest rzeczą tragiczną samą w sobie… Ale taki los spotyka nie tylko tych rybaków i nie tylko w Polsce. Na szczęście los daje im drugą szansę w postaci rozwoju usług dla żeglarzy. Obserwacje na Mazurach, Balatonie i Adriatyku wskazują, że jest to bardzo dobry interes, a w każdej z takich marin zatrudnienie znajdują dziesiątki osób.
Porty Zalewu Wiślanego
Jeżeli nie widzisz powyższej prezentacji pobierz plugin Flash MX.
Elbląg
Mamy tam dwie przystanie. Po prawej burcie, płynąc na północ, przystań harcerska “Bryza”. Cumowanie raczej rufą. WC, prysznice, elektryczność na kei, woda, usługi szkutnicze i remontowe, dźwig, możliwość zimowania. 40 miejsc cumowniczych.
tel. 055/234 09 986
Po lewej burcie – przystań Jacht Klubu Elbląg, położona nad Rzeką Elbląg 5 km od centrum miasta. Jest również WC, prysznice, prąd na kei, woda, a nawet możliwość uprania odzieży. Warsztat szkutniczy i mechaniczny, slip, dźwig, możliwość zimowania i flota czarterowa. Po paliwo i gaz 2 km. 70 miejsc cumowniczych.
tel. 055/232 67 20
Kąty Rybackie
Mały porcik z bardzo uprzejmym bosmanem, cumowanie burtą przy bosmanacie dla kilku jachtów. Na nabrzeżu tylko woda i śmietnik. Port zupełnie osłonięty. Do sklepu dobrze zaopatrzonego bardzo blisko. Ryby można kupić wprost od rybaków, jeśli upilnujemy ich powrotu.
Ponadto trochę na zachód jest przystań Yacht Klubu Barkas. Oferuje WC, prysznice, pralnię, sklep, gastronomię, usługi szkutnicze i dźwig. Miejsc cumowniczych 15.
Posiada również flotę czarterową, jest możliwość zimowania jachtu.
tel. 055/247 77 72, 0605 299 701
Tolkmicko
Zaledwie 10 miejsc cumowniczych. Cumujemy burtą, po przeciwnej stronie portu rybackiego. To wszystko, jeśli pominiemy na ogół dobre zaopatrzenie sklepów. Brak jakiejkolwiek infrastruktury. Wybudowano jedynie WC. Slip i jakieś 500 m do sklepu. Woda na miejscu. Paliwo, gaz – 500 m.
tel. 055/231 66 14
Frombork
Miejsca niewiele – tylko 6 miejsc cumowniczych. Robimy kilka ciasnych rundek w porcie i gdyby nie uprzejmość skiperów kilku łódek, które weszły sobie na burty, aby zrobić nam miejsce, to musiałbym spędzić noc poza portem, na kotwicy. Bardzo przykre, apelujmy do gospodarzy tych terenów, aby coś zrobili w tej materii.
Choć dopóki jest to port rybacki, niewielkie szanse na powiększenie liczby miejsc dla żeglarzy. Jest po prostu ciasno. Pozostaje cieszyć się zabytkami i historią miasta oraz dokonać niezbędnych zakupów. W porcie jest już WC, prysznic, prąd, woda i slip.
tel. 055/243 72 19
Nowa Pasłęka
Tuż przy granicy z Rosją, o rzut kamienia widać rosyjski dozorowiec, który dzień i noc stoi na kotwicy, czasami zmieniając miejsce postoju. To nie znaczy, że nie możemy płynąć do Kaliningradu. Jeśli przy okazji odprawy pasażerów wodolotów w Fromborku, odprawimy nasz jacht i kupimy vouchery, to jazda do Bałtijska, gdzie dokonamy odprawy po stronie rosyjskiej i droga do dawniejszego Królewca wolna.
Ale o samym porcie. Długa drewniana keja w ujściu Pasłęki, więc cumujemy burtą. Jest wąsko, a torem z głębi lądu i z Zalewu często przepływają łodzie rybackie, co ma czasem swoje dobre strony. Mimo takich warunków miejsca jest na dobrą sprawę dla co najmniej 6 jachtów, a więc tyle, ile oferuje znacznie większy port we Fromborku.
Spokój, porządek, estetyka to zasługa bosmana, którego długo musiałem prosić o zgodę na opisanie tego portu. Chce utrzymać ten stan, a boi się powtórki z WJM. Ja myślę, że wandale z WJM nie dotrą tam, zbyt niebezpiecznie i nie ma przed kim szpanować. Kapitan Jerzy Kuliński twierdzi w swojej Locji Zalewu, że jest to najsurowszy bosman na Zalewie. Surowość wychodzi na dobre temu portowi, bo jest cicho i czysto. Możemy po położeniu masztu zrobić sobie wycieczkę do dawnego miasta Hanzeatyckiego – Braniewa. WC, prąd, niedaleko woda, slip. Do sklepu 2 km.
tel. 055/ 243 24 00
Suchacz
Wracając do Elbląga, odkrywamy w małym porcie rybackim w Suchaczu zalążki mariny. Początki skromne, ale jest mały pomost, sławojka, miejsce na ognisko, pole namiotowe i zimne piwo. Prowadzi to Klub Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym i ma duże plany. Jeśli rybacy zdecydują się przestawić na inną działalność, to ten port najszybciej ma szanse stać się dużą mariną wypadową na Zalew. W innym wypadku możliwości rozwoju są ograniczone. Ciekawe, jak potoczą się losy tej inicjatywy. WC, prąd na kei, woda, slip, zimowanie jachtu i flota czarterowa. Do sklepu 1,5 km. Liczba miejsc cumowniczych – 25.
tel. 0605 685 071
Krynica Morska
Oferuje WC, prysznice, pralnię, sklep, gastronomię, wodę i prąd oraz slipowanie jachtu. Paliwo i gaz – 200m. Ilość miejsc cumowniczych 50.
Piaski
Nic się nie zmieniło. Mamy WC, możliwość nabrania wody w porcie i slipowanie jachtu. Do sklepu, gastronomii, po paliwo i gaz 500m.
tel. 055/247 60 76
Przydatne informacje:
Łączność przez UKF z portami na Zalewie na kanale 71.
Łączność ze służbą ratowniczą przez UKF kanał 16 i 11 oraz tel. 055/231 61 55
Policja 997
Służba medyczna 999
Przygotowującym się do rejsu po Zalewie Wiślanym, obok innych pomocy nawigacyjnych i przewodników, polecam stronę Sail-ho. Po wpisaniu hasła “Zalew Wiślany” dotrzemy do wielu przydatnych informacji. Znajdziemy tam też istotną informację Piotra Saleckiego o nowym oznakowaniu nawigacyjnym. We wszystkich portach manewrujemy wyłącznie na silniku.
rys. Stefan Ekner, Michał Napartowicz
Category: Spis treści, Na wiatr
Komentarze (0)
Trackback URL | Comments RSS Feed
Brak komentarzy.