wiatromierz kieszonkowy

Możliwość pomiaru siły wiatru ma wpływ na bezpieczeństwo żeglugi i efektywność żeglugi. Amerykańska firma Davis Instruments ma w swojej ofercie nowość – kieszonkowy wiatromierz WindScribe. Instrument pozwala na pomiar wiatru rzeczywistego oraz wiatru pozornego (zarówno na kursach ostrych, jak i pełnych). Przy jego pomocy można też wyliczać średnią prędkość wiatru w danym okresie. Czułość wiatromierza pozwala mierzyć prędkości wiatru w zakresie od ok. 0,6 do 232 km/h.

W urządzeniu zastosowano technologię ultrasonic*, dzięki czemu wskazania urządzenia są bardzo precyzyjne i szybkie. Wystarczy celownik wiatromierza ustawić w linii wiatru, a na jego wyświetlaczu LCD momentalnie pojawi się prędkość wiatru. Użytkownik może dowolnie wybierać skalę, w jakiej pojawia się wynik pomiaru. Do wyboru są drogowe mile i kilometry na godzinę, stopy na minutę i sekundę, metry na sekundę oraz węzły. Zaletą zastosowania sensora w technologii ultrasonic jest to, że WindScribe nie posiada żadnych ruchomych części (np. wiatraczka), dzięki czemu jest mniej podatny na uszkodzenie. Wiatromierz dodatkowo mierzy temperaturę powietrza i tzw. czynnik chłodzenia wiatrem –  w stopniach Celsjusza i Fahrenheita. Niewielkie (12,7 x 7,6 x 1,9 cm) i lekkie (100 g.) urządzenie wyposażone jest w litowa baterię, pozwalającą na około 600 godzin pracy. Cena urządzenia (bez podatku VAT) wynosi 99 euro.

* Ultrasonic – techonologia oparta na zastosowaniu poduszki magnetycznej zamiast łożysk oraz ultradźwięków do napędzania bezprzewodowych silników – odwrócony proces ma zastosowanie w różnego rodzaju czujnikach i sensorach.


							

Tags: akcesoria jachtowe, wyposażenie jachtu

Category: Spis treści, Technika

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates