SOS na nieboskłonie

Autor: Krzysztof Kozerski

Amerykańska firma Davis Instruments, znana z innowacyjnych rozwiązań, rozszerzyła swoją ofertę o proste urządzenie mające poprawić bezpieczeństwo żeglugi. Sky-Alert to latawiec, który można wypuścić z pokładu jachtu. Wykonany z rzucającej się w oczy pomarańczowej tkaniny, bez trudu może unieść w powietrze reflektor radarowy lub źródło światła (np. światło stroboskopowe), co ułatwia wypatrzenie jachtu ginącego np. wśród bardzo wysokich fal.

Latawiec ma kształt prostokąta o wymiarach 70 x 100 cm i wyposażony jest w linkę o długości 90 m. Powłoka wykonana została z nienasiąkającej tkaniny i, jak zapewnia producent, latawiec utrzymuje się w powietrzu nawet, gdy jest ona wilgotna. Minimalna prędkość wiatru utrzymująca go w powietrzu wynosi 5 węzłów; zaś 25 węzłów to prędkość, do której producent zapewnia właściwości lotne.

W istocie to niewiele, jak na warunki sztormowe, ale zawsze jest to dodatkowe urządzenie, ułatwiające odnalezienie jednostki, która już wezwała pomoc i oczekuje jej po nawałnicy. 

Tags: jacht, latawiec, sos

Category: Spis treści, Na wiatr

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates