podręczny roler

| 29/07/2003 | 0 Komentarzy

Autor: Leszek Marszałek

Krętlik górny z bloczkiem fałowym o przełożeniu 2:1

Krętlik górny z bloczkiem fałowym o przełożeniu 2:1

Francuski Profurl jest znanym i cenionym przez żeglarzy na całym świecie producentem jachtowych systemów refowania żagli. Kiedy w Polsce szczytem marzeń był mechanizm do rolowania przednich żagli wokół istniejącego na jachcie sztagu, producent ten z powodzeniem wprowadzał kolejne modele tak popularnych obecnie rolerów ze sztywnym sztagiem. Ich zalety są niepodważalne – długa, bezawaryjna praca urządzenia, brak szkodliwego wpływu na kształt i profil zwijanego żagla (co było nagminne w wypadku nawijania sztaksla na sztag ze stalówki). Rolowanie, szczególnie żagla o dużej powierzchni, bardzo usprawnia i upraszcza jego obsługę. Jednakże każde rozwiązanie ma swoje wady. Wraz z rozpowszechnieniem się rolerów ze sztywnym sztagiem, z wyposażenia wielu jednostek zniknęły dodatkowe sztaksle, stosowane przy żegludze w silniejszych wiatrach (kliwry, foki sztormowe). W takich przypadkach zmniejszenie powierzchni przedniego żagla odbywa się poprzez rolowanie standardowej genuy lub foka marszowego. Nie można jednak zapominać, iż żagle stosowane przy trudniejszych warunkach pogodowych nie tylko mają mniejszą powierzchnię i inny krój, ale także uszyte są z materiałów o większej wytrzymałości i innej gramaturze. Jednym z rozwiązań umożliwiających postawienie dodatkowego żagla bez konieczności demontażu systemu rolowania lub wymiany żagla na sztywnym sztagu jest stosowanie dodatkowego, wpinanego sztagu wewnętrznego, tzw. babysztagu, na którym później podnoszone są dodatkowe żagle przednie.

 

 

Dolne mocowanie rolera na bębnie typu NEC (z powracającą liną operacyjną)

Dolne mocowanie rolera na bębnie typu NEC (z powracającą liną operacyjną)

Francuski Profurl od ponad 15 lat rozwija systemy tzw. flying headsails. Doświadczenie na tym polu zdobywał m.in. podczas oceanicznych regat takich jak Vendee Globe, w których to kluczową sprawą jest posiadanie pełnego „garnituru” żagli, które można szybko i bez kłopotu postawić. W swojej ofercie firma ma dwa rozwiązania służące do stawiania żagli lekkich, takich jak genakery, screachery, lekkie genuy, jak również żagli na ciężkie warunki. Rozwiązanie jest bardzo proste – polega na wpinaniu między pokład a okucie masztowe żagla, stawianego za pomocą fału i rolowanego przy wykorzystaniu specjalnego bębna. Jego prawidłowy naciąg uzyskiwany jest poprzez zastosowanie bloku.System występuje w wielu rozmiarach, zależnie od wielkości jachtu i zastosowania. Jeśli ma służyć do dostawiani żagli lekkich, dopinany jest przed głównym sztagiem, jeśli do żagli ciężkich – za forsztagiem, równolegle do niego. Do stosowania systemu flying sails niezbędne jest wszycie w lik przedni żagla specjalnej, kevlarowej liny, odpornej na skręcanie i umożliwiającej osiągnięcie prawidłowego naciągu. Zaznaczyć tutaj trzeba, iż urządzenie nie jest typowym rolerem i nie może być stosowane do zmniejszenia powierzchni żagla. Żagiel jest tylko rozwijany do pracy i rolowany, gdy nie jest używany. Po jego wyczepieniu z bębna i górnego krętlika, możemy nasz sztaksel schować w worku (kevlarowa lina nie przeszkadza w składaniu, tak jak to ma miejsce przy tradycyjnej lince stalowej) i wczepić inny żagiel lub cały system zlikwidować w przysłowiowe pięć minut.

Warto zauważyć, iż francuski producent ma do zaoferowania swoim klientom dwa warianty opisywanego systemu. Do zwijania żagla służyć może albo tradycyjny bęben z pojedynczą linką operacyjną (znany z konwencjonalnych rolerów), albo bęben wyposażony w tzw. linę powracającą.

 

 

 

 

 

 

 

Łatwe mocowanie systemu do okucia pokładowego, za pomocą karabińczyka

Łatwe mocowanie systemu do okucia pokładowego, za pomocą karabińczyka

Dolne mocowanie rolera na bębnie typu NEC (z powracającą liną operacyjną)

Dolne mocowanie rolera na bębnie typu NEC (z powracającą liną operacyjną)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy firmie Ma-Je-R za pomoc w przygotowaniu materiału.

 

 

Tags: jacht, osprzęt, roler, takielunek

Category: Spis treści, Technika

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates