podrasowana Arda

Jednym z pierwszych, którzy otrzymali dokumentację do budowy Ardy był Michał – obecnie student czwartego roku budownictwa na Politechnice we Wrocławiu. Kiedy po kilku tygodniach zobaczyłem sklejony z tektury model kadłuba, byłem już pewien, że w tym przypadku łódka także powstanie. Nie nastąpiło to wprawdzie zbyt szybko, bo budowa odbywała się w pomieszczeniu oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od domu i w ciągu tygodnia udawało się wygospodarować na nią najwyżej jeden, dwa dni. Za to efekt końcowy okazał się imponujący – najgłębsze zakamarki zostały wypracowane z niebywałą wręcz starannością.

Wodowanie odbyło się późnym latem ubiegłego roku na zalewie Mietków pod Wrocławiem – z górą Ślęża w tle i spoglądającymi z niej prasłowiańskimi bóstwami. Niestety, wiatr tego dnia nie dopisał, za to pieczyste z grilla serwowane przez armatora było doskonałe.

W tym roku łódka Michała będzie doposażona w powiększony do 15 m2 asymetryczny spinaker. Aby możliwe było wybalastowanie tych – łącznie – 25 m2 żagli potrzebny będzie też trapez, który został już wykonany. Arda z takim osprzętem upodobni się nieco do nowozelandzkiej klasy Cherub, z nie przesadnie dużą powierzchnią żagli na wiatr i znacznie większą z wiatrem, co pozwala jej osiągać na pełnych kursach w ślizgu prędkość dochodzącą do 25 węzłów, a równocześnie nie stawia załodze tak wysokich wymagań jak typowe skiffy. Arda jest wprawdzie cięższa od Cheruba, ale i tak będzie na niej jazda!

Michał ma w Internecie stronę www.arda.pl, gdzie napisał więcej o swojej łódce, jej budowie, zastosowanych patentach. Jest tam oczywiście także galeria ze zdjęciami, która – mam nadzieję – będzie systematycznie uzupełniana. Może także zdjęciami innych Ard, które gdzieś już pływają lub dopiero są w budowie. Napiszcie do Michała: michal@arda.pl.

 

fot. Radosław Werszko

Tags: budowa jachtu, jacht śródlądowy, jachty drewniane, jachty z drewna

Category: Spis treści, Technika, Budowa jachtu

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates