oldtimery na Dąbiu

| 20/11/2003 | 0 Komentarzy

Autor: Paweł Ryżewski

Przygotowania do I regat oldtimerów „Epifanes Trophy”, zorganizowanych przez Yacht Klub Polski w Szczecinie, załogi startujących jachtów rozpoczęły od usuwania lodu i szadzi z pokładów. Na szczęście 18 października to jeszcze nie zima i jesienne słońce na bezchmurnym tego dnia niebie pomogło w pracy żeglarzom.

Wiało w porywach do „tłustej jedynki”. Dwanaście jednostek zameldowało się punktualnie o 1100 na starcie, mimo że nie każdy jacht wyposażony był w silnik. Flagi w górę, flagi w dół, sygnał, i wyścig ruszył. Ciężkie balastowe jachty majestatycznie posuwały się po gładkiej jak lustro tafli Jeziora Dąbie. Każdy stawiał żagla, ile miał i szukał „prywatnego wiatru”. Zadanie utrudniały sieci rybackie grodzące jezioro. Jak zwykle, jedni mieli więcej nosa i szczęścia. Inni pożeglowali na manowce. Czas mijał i wszystkim pomału kończył się suchy i mokry prowiant. Z tego powodu komisja sędziowska  wielkodusznie skróciła trasę biegu. Wyścig zakończył się po trzech godzinach na przesmyku pomiędzy Małym i Dużym Dąbskim. Regaty rozegrano stosując formułę wyrównawczą KLR (Klassiker Rennenwert), udostępnioną przez niemieckie Stowarzyszenie Miłośników Jachtów Klasycznych.

Bezwzględnie pierwsze dotarły na metę w kolejności jachty TRYMER, DEMON I NADIR. Następnego dnia w niedzielę odbyło się zakończenie regat. Puchary przechodnie „Epifanes Trophy” dla pierwszego jachtu po przeliczeniu w KLR oraz dla pierwszego jachtu wręczyli organizatorzy. Pozostali otrzymali dyplomy.  Pierwsze trzy jachty w KLR wybiorą też potrzebne im farby i lakiery marki EPIFANES. Były oczywiście przemówienia, toasty oraz biesiada żeglarska.

Wnosząc z tego, że głównym tematem rozmów była organizacja kolejnej takiej imprezy w przyszłym roku, uczestnicy byli chyba zadowoleni. Regaty old-timerów „Epifanes Trophy” 2004 oczywiście odbędą się. Wszystkich chętnych już zapraszamy. Warunki uczestnictwa: jacht drewniany lub metalowy, zbudowany przed 1969 r. Zgłoszenia, uwagi, propozycje, pomysły, itd. proszę kierować pod adres: cms@epifanes.fr.pl

Klasyfikacja końcowa regat po przeliczeniu według formuły KLR:

fot. Jarek Porębski

Tags: jachty klasyczne, jachty z drewna

Category: Spis treści, Na wiatr

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates