kaszubscy pasjonaci

Żeglarze w swoich wędrówkach często spotykają ciekawych ludzi i ich zapamiętują, ale tym razem spotkałem ludzi, o których pasji postanowiłem napisać. ojciec, Piotr Stenka znany jest wdzydzkim żeglarzom jako niezłomny popularyzator zarówno żeglarstwa jak i turystyki kajakowej po jednym z najpiękniejszych kajakowych szlaków – na rzece Wda. Nie miał wyboru syn Adam, jak pójść w jego ślady. Zaczął, poza pływaniem, od budowy kajaków i Omeg, po czym sam zaprojektował i wykonał dwa katamarany. Na pierwszym się uczył, a ten drugi pływa do dziś. Wreszcie ojciec i syn postanowili dokonać większej sztuki szkutniczej – postawili przed sobą ambitne zadanie wykonania czegoś niepospolitego. Zdjęcie przedstawia ich dzieło, które pływa i budzi zainteresowanie na całych Wdzydzach.

Ta piękna i z pietyzmem wykonana jednostka oparta jest o konstrukcję Wielkiego Trenera i wykonana w sposób klasyczny, na helingu. Niecodziennym rozwiązaniem jest poszycie kadłuba. Jest to coś w rodzaju poszycia diagonalnego, ale warstwą zewnętrzną są płyty mahoniowe, wykonane na specjalne zamówienie, a prawdziwym majstersztykiem jest ich ułożenie. Daremnie wzrok szuka miejsc połączenia poszczególnych płyt, całość robi wrażenie monolitu.

Dla opanowania tej obmyślanej wcześniej technologii postanowili sprawdzić ją, wykonując na początek bączka. Cała reszta jest też tak samo starannie i estetycznie wykonana, co zresztą widać na zdjęciach. Wskutek nieszczęśliwego wypadku test wytrzymałości przeszła też cała konstrukcja kadłuba, który zerwał się z dźwigu i z wysokości ponad metra spadł na ziemię.

Teraz Rodzina Stenków kończy drugi taki egzemplarz i zapowiada za rok lub dwa jakąś jeszcze większą rewelację. Przy okazji Stenkowie zadziwili konstruktora Wielkiego Trenera, kiedy kupili u niego dokumentację oraz licencję na wykonanie jachtu. Niby proste, a jakże  rzadko dziś spotykane zachowanie w gronie domorosłych budowniczych łódek.

 

 

fot. Zbigniew Klimczak

Tags: budowa jachtu, jacht śródlądowy, jachty drewniane, jachty z drewna

Category: Technika, Porady

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates