Atlantic Puffin na Pacyfiku – czerwiec 2015

Dobrochna Nowak

mapa szymon

12 czerwca 2015 r. minął miesiąc od startu Szymona Kuczyńskiego z Panamy. 31 maja o godzinie 22:23UTC Atlantic Puffin przeciął równik – przepłynął połowę drogi na Markizy. Pierwsze dwa tygodnie trzeciego etapu okołoziemskiego rejsu minęły przy wiatrach słabych i bardzo słabych. Średnie odcinki pokonywane w czasie doby były o połowę mniejsze niż w czasie żeglugi przez Atlantyk. Zdarzały się nawet dni kiedy Szymon nie przepłyną nawet jednej mili w kierunku celu; prądy morskie także nie pomagają w tym wypadku w żegludze. Warunki wiatrowe poprawiły się kiedy u wybrzeży Meksyku zaczął się rodzić huragan Andres. Ponadto uaktywniło się w tym roku zjawisko El Ninio, przez co informacje w publikacjach pilotowych o prądach morskich nie pokrywają się z rzeczywistością.

“Pogoda jest taka sobie – teraz od paru dni jest fajnie, ale generalnie tak sobie, bo albo nie wiało nic, albo bardzo mocno. Sporą część trasy płynąłem tak naprawdę w bajdewindzie. Teraz dopiero idę takim baksztagiem czyli to co Puffin lubi, więc przyspieszyłem… Chodzą takie chmury burzowe, ze szkwałami mocnymi 35, czasem 40 węzłów. Stresu nie ma, ale jest to upierdliwe bardzo, bo czasem w ciągu 15 minut zdążę się zarefować, rozrefować i jeszcze zarefować” – mówił Szymon wczoraj w czasie krótkiej rozmowy przez telefon satelitarny.

Pojawiły się małe problemy techniczne z autopilotem. Awarię głównego ramienia autopilota udało się Szymonowi naprawić i w chwili obecnej ponownie z niego korzysta. Szymon zdecydował się również podzielić restrykcyjnie zapasy jedzenia przechowywane w puszkach w związku z tym, że część puszek z owocami zabranych z Polski zaczęła rdzewieć. Większa część jedzenia, które Szymon zabrał zapakowana jest fabrycznie w opakowania z tworzyw sztucznych, więc mogą jeszcze poczekać na spożycie.

Kolejnym miejscem do którego planuje wpłynąć Atlantic Puffin jest Hiva Oa na Markizach, do której pozostało jeszcze około 1500 mil morskich. Optymistyczne Szymon planuje wpłynąć tam w pierwszej połowie lipca 2015 r.

Pozycję Atlantic Puffina i informacje od Szymona śledzić można na mapie aktualizowanej na bieżąco: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zXRP0WqsgxrI.kf0-hG4jc7CI

Nagranie rozmowy z Szymonem z 14 czerwca 2015 r.

https://www.youtube.com/watch?v=2QukH9y4lZ0&feature=youtu.be

www.zewoceanu.pl

 

Tags: Atlantic Puffin

Category: Hot News, Spis treści, Na wiatr

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates