Arda, łódka dla czytelników

Autor: Radosław Werszko

Zabawa i regaty

Arda została zaprojektowana tak, aby dawała radość żeglowania, lecz nie wymagała ekstremalnych umiejętności. Wąska linia wodna, silnie rozchylone burty i odpowiednio ukształtowane dno zapewniają szybkość przy słabych wiatrach, stateczność w dużym przechyle i łatwość wchodzenia w ślizg.

Na jeziora i na morze

Powierzchnia żagli umożliwia pływanie Ardą bez konieczności posiadania patentu żeglarskiego, a jej długość pozwala na żeglowanie w pasie przybrzeżnym po morzu i wodowanie łodzi wprost z plaży. Ardę można transportować na lekkim wózku za najmniejszym nawet samochodem osobowym.

Bezpieczeństwo

Komory pływalnościowe zostały rozmieszczone pod półpokładami i w samym dziobie, co ułatwia podniesienie łodzi w razie wywrotki. Pod masztem łatwo dostępne miejsce na spinaker i drobne rzeczy z lukiem ukształtowanym w sposób utrudniający zalanie i umożliwiający samoczynne opróżnianie z wody.

Budowa

Kadłub Ardy buduje się ze sklejki metodą szycia i klejenia, polegającą na wstępnym połączeniu przygotowanych wcześniej elementów łodzi cienkim miedzianym drutem, a następnie na obustronnym zalaminowaniu złącza wąskimi pasami maty szklanej, przesączonymi żywicą epoksydową lub poliestrową. Na rysunkach pokazano etapy budowy i najważniejsze elementy konstrukcji kadłuba. Maszt, bom i bukszpryt wykonane są ze stopu lekkiego, z typowego profilu i rur. Maszt wsparty jest sztagiem i jedną parą want. Miecz obrotowy, drewniany, profilowany, obsługiwany fałem i kontrafałem. Płetwa steru drewniana, profilowana, podnoszona obrotowo w duraluminiowym jarzmie i blokowana w dolnym położeniu kontrafałem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane techniczne:

długość całkowita 4,00 m

długość wodnicy konstrukcyjnej 3,90 m

szerokość 1,70 m

zanurzenie kadłuba 0,13 m

zanurzenie z mieczem 0,93 m

masa kadłuba 100 kg

grot 7,1 m2

fok 2,9 m2

spinaker asymetryczny 11,0 m2

załoga 1-2 osoby

konstruktor Radosław Werszko

Tags: Arda, Radosław Werszko, jacht

Category: Spis treści, Technika

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates