adrenalina mierzona wiadrami

| 24/11/2003 | 0 Komentarzy

Autor: Tomasz Skawiński

Jacht DRAK 12 Prim jest nowym wcieleniem konstrukcji, która swoją premierę miała w kwietniu 1996 roku. Po kilku latach eksploatacji nadszedł czas na wypuszczenie nowego modelu. DRAK 12 Prim ma wąską linię wodną z ostrym wejściem i wypłaszczonym dnem w tylnej części kadłuba, dzięki czemu łatwo wchodzi w ślizg.

Projektując jacht, wiele czasu poświęciłem ergonomii. Kokpit podzielony jest na dwie części – dla sternika i dla załoganta. Nieco podniesiona podłoga w przedniej części kokpitu kryje skrzynkę mieczową. Knagi wpuszczone częściowo w dno kokpitu są łatwo dostępne i nie spowodują urazów przy szybkim przechodzeniu z burty na burtę podczas zwrotów. Maszt usztywniony został salingami, co umożliwia stosowanie trapezów. Powierzchnia żagli wynosi blisko 10 m2 – to w skuteczny sposób uwalnia adrenalinę u pływających, pozbawiając ich przy okazji nadmiaru energii.

Kadłub zbudowany jest z laminatu p-s. Usytuowanie komór wypornościowych w burtach umożliwia postawienie DRAKA 12 Prim na wodzie – wywrotki na tego typu jednostkach to niejako część zabawy. Szerokie kołnierze ułatwiają po ewentualnej wywrotce oprzeć wygodnie stopy przy odwracaniu jednostki, przy pewnych prędkościach odrzucają bryzgi, a także, co jest sprawą niebagatelną, pozwalają wygodnie przenieść jacht z dachu samochodu nad brzeg jeziora czy morskiej plaży. Jego wymiary oraz niewielki ciężar (ok. 50 kg) nie stwarzają kłopotu przy transporcie i przechowywaniu.

dane techniczne:

długość 3,6 m
szerokość 1,20 m
zanurzenie 0,85 m
pow. żagli 10 m2

konstruktor: Tomasz Skawiński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rys. Stefan Ekner

Tags: jacht, jacht plażowy

Category: Spis treści, Technika

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates